Zastaw

Dodane: 07-10-2014 08:48
Zastaw pożyczki pod zastaw szczecin, że aby kupić mieszkanie na kredyt i na tym nie stracić, dobrze jest zgłębić temat. Podczas tzw. boomu na rynku nieruchomości, ceny mieszkań, działek i domów dynamicznie wzrastały. Od roku 2008 ceny zaczęły spadać. W ...pożyczki pod zastaw szczecin, że aby kupić mieszkanie na kredyt i na tym nie stracić, dobrze jest zgłębić temat. Podczas tzw. boomu na rynku nieruchomości, ceny mieszkań, działek i domów dynamicznie wzrastały. Od roku 2008 ceny zaczęły spadać. W konsekwencji osoby, które przeczekały mogły kupić praktycznie identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie niższą kwotę. Należy nie zapominać o tym, że kredyt hipoteczny bierze się najczęściej na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeżeli przepłaciliśmy za naszą nieruchomość, to sytuacja robi się niezbyt ciekawa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Niespłacane pożyczki?

Liczba niespłacanych pożyczek rośnie. Dlaczego Polacy nie spłacają swoich kredytów? Czy może winę ponoszą banki, ponieważ źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy też to wina kryzysu?

Bez wątpienia najlepiej spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te we frankach. Ale nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.


Co na to banki?

Sądzę, że banki ponoszą sporą winę, ponieważ udzielały pozyczek bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od tego roku Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny na poziomie 5%, od przyszłego roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już także szansy wzięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te restrykcje spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, ale w efekcie nie będzie też tylu ludzi, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla ludzi tak naprawdę korzystne. Mimo to, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wkład własny jest naprawdę istotny, przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.


Limity banków

Podsumowując - przedsiębiorcy mają naprawdę pod górkę. Łatwiej o kredyt będzie pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, niż właścicielowi przedsiębiorstwa. To jest paradoks, ale niestety prawdziwy.

Żeby młodzi Polacy mogli rejestrować firmy i inwestować w swój biznes, go rozwijając, niezbędny jest dostęp do kapitału. Mało kto posiada wystarczające środki, jest to bardzo trudna do pokonania bariera. Często jednak kończy się to wzięciem pożyczki w wątpliwym miejscu, z bardzo wysokim kosztem. Nie może tak być, ale nie zanosi się, na zmianę zasad przez banki. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem wymagania dla przedsiębiorców są coraz bardziej wyśrubowane.


Problem z kredytem?

Ten sam problem dotyczy kredytów, szczególnie długoterminowych, czyli hipotecznych. Taka ilość kredytów w obcych walutach pokazuje, jak skuteczni są doradcy. Wielu ludzi zaufało, nie zabezpieczając się w żaden sposób przed wzrostem kapitału do spłaty. Najwięcej stracili ci, którzy wzięli kredyt, gdy frank miał najniższy kurs. Niestety, wielu z nich po prostu nie zdawało sobie sprawy z ryzyka, ponieważ zaufali specjalistom.

Dlatego nie ufaj doradcom - podejmij mądre decyzje, poświęć czas, by dowiedzieć się więcej o produktach finansowych, czytaj blogi poświęcone tym tematem i wątki na forach internetowych. Pamiętaj - sam musisz zadbać o swoje pieniądze!


Jak wziąć kredyt?

Jak wziąć kredyt i na tym nie stracić? Jeszcze dwa, trzy lata temu można było uzyskać poradę - idź do doradcy. Jednak, wielu ludzi ufając doradcom finansowym, podjęło fatalne w skutkach decyzje.

Jeżeli mamy do ulokowania oszczędności, ale kompletnie nie mamy pojęcia o bankowości i lokatach, to udajemy się do specjalisty po poradę. I mamy zaufanie, że jego wiedza i doświadczenie zagwarantuje, że wybierzemy najbezpieczniejszą opcję. Jednak, okazało się, że doradcy nie działają na korzyść klientów. Wciskają produkty, z których nalicza im się najlepsza prowizja, nie zawsze informując o tym, czym ryzykuje klient. Dlatego wielu ludzi straciło swoje oszczędności.


Czy pożyczyć na wakacje?

Sezon urlopowy w pełni. Wedle statystyk 28% nie pojedzie w tym sezonie na żaden wyjazd, spora część Polaków spędzi urlop w kraju, a za granicę uda się co siódmy.

Ale sporo Polaków urlopowy wyjazd planuje sfinansować pożyczką. Czy to jest taki świetny pomysł? Bez wątpienia, wyjazd jest konieczny, po to by zregenerować siły i nie zwariować. Badacze podkreślają, że spędzenie urlopu na własnej kanapie, nie zapewni prawdziwego odpoczynku. Brak urlopu zmniejsza wydajność pracy, bardzo źle wpływa również na nastrój, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do depresji.