Architektura w naszej świadomości

Dodane: 04-05-2014 10:48
Architektura w naszej świadomości Architektura. Można mówić o niej w ujęciu estetycznym, można przywołać historię sztuki, można rozpisywać się o kwestiach technicznych, można rozumieć temat jako kierunek studiów z perspektywami. Jest to po prostu bardzo pojemne znaczeniowo pojęcie. Bez wątpienia dotyczące każdego z nas. Bo mieszkamy...Architektura. Można mówić o niej w ujęciu estetycznym, można przywołać historię sztuki, można rozpisywać się o kwestiach technicznych, można rozumieć temat jako kierunek studiów z perspektywami.

Jest to po prostu bardzo pojemne znaczeniowo pojęcie. Bez wątpienia dotyczące każdego z nas. Bo mieszkamy w budynkach, bo otaczają nas one ze wszystkich stron. Mogą być ładne, brzydkie, kiczowate, nowe lub stare. Tworzą miasto, tworzą dzielnice.

Starą architekturę doceniamy. Chętnie zwiedzamy starą zabudowę miast, lubimy zamki i dworki, nawet dość dobrze rozpoznajemy style. Przecież już na pierwszych lekcjach historii poznajemy trzy typy kolumn greckich. Większość to pamięta. Znamy style: romański i gotycki. Ale im bliżej naszych czasów, tym gorzej. Secesję kojarzy już mało kto.

Nowej architektury często nie rozumiemy i nie lubimy. No, może doceniamy strzeliste, szklane wieżowce. Takie jak w Nowym Jorku, czy w Singapurze. Ale jeśli chodzi o wybór projektu domu, jesteśmy tradycjonalistami. Nowoczesnych, prostych form nie lubimy. Bo nie. Na szczęście budowanie "a la pałacyk" też nie jest zbyt popularne. Natomiast pojęcie architektury zgodnej z krajobrazem to już jest jakieś kuriozum. A szkoda. Bo miło byłoby żyć w harmonijnej, uporządkowanej przestrzeni. Zwłaszcza miejskiej. pracownia projektowa szczecin
Polecam również Architekt Szczecin
Warto rzucić okiem także na architektura wnętrz szczecin
Polecam również Projektowanie wnętrz szczecin
Na ten temat napisali także na pracownia projektowa szczecin